
Данубио - уругвайският отбор, който никога не забрави българските си корени
България не е сред най-големите страни, но е дала много на световния спорт! Следите на българите във великата футболна игра се простират дори в далечни страни и на няколко континента.
Днес ще ви запознаем с успешен клуб в далечен Уругвай, който е основан от българи и от него са излезли играчи като Единсон Кавани, Алваро Рекоба, Диего Форлан, Хосе Мария Хименес и др.
В началото на 30-те години на 20 век е дно българско семейство от Пловдив решава да търси късмета си в чужбина и акостира в далечен Уругвай. Футболът вече е достатъчно популярен спорт в страната. През 1930 г. в гр. Монтевидео, Уругвай се провежда първото в историята световно първенство по футбол, където шампиони стават именно уругвайците.
Малко по-късно всичко за Данубио започва когато Иван и Михаил Лазарови се записали на местен футболен турнир, заедно със свои приятели, кръстили отбора си Тигрес, но загубили още първия си мач. Мотивирани да успеят, те се записали отново в турнира, но старото име според тях било урочасано и те се допитали до майка си Мария за име на отборът им.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Автогол, който струва живот
Майка им предлага името на отбора да е Марица, препратка към родния й град Пловдив, но синовете й решават, че това име звучи твърде женско, а и трудно ще се произнася от местните. Второто име, което тя предлага е Дунав и тук момчетата се съгласяват на мига, но го превеждат на испански - Данубио.
Така на 1 март 1932 г. заедно с местните си приятели те дават начало на един от най-успешните клубове в малката южноамериканска страна. Хлапетата били само на по 16-18 години, когато го основали и трудностите за тях тепърва предстоят. Нямали пари за екипи и един местен бизнесмен им предлага да организират томбола. Той лично щял да купи 10 билета, като условието му било само екипите да са на черно-бели вертикални ленти. Иван и Михаил се съгласяват, томболата е повече от успешна и парите за екипите са събрани.
Майката на момчетата, освен че вече била кръстница на клуба, тя собственоръчно шие екипите, а сестрата на момчетата Пенка ги пере след всеки мач. В ролята на първи треньор пък влиза вуйчо им Георги (Хорхе).
Михаил е първият президент, а заедно с Иван освен всичко друго са и играчи в отбора. Данубио прави дебюта си в елита през 1948 г. и веднага се утвърждава като един от стабилните състави в страната.
Стадионът на отбора в град Монтевидео до 2017 г. носи името „Хардинес дел Иподромо“ (Градините на Хиподрума), но през 2017 г. управата решава да смени името му и се допитва до феновете за новото име като дава 3 опции. Един от вариантите печели убедително - „Мария Минчеф де Ласароф“ на паметта на кръстницата на клуба и майка на основателите му, като това е първият стадион в Латинска Америка кръстен на жена.
Въпреки присъствието на грандовете Пенярол и Насионал в местното първенство, Данубио е четирикратен шампион на Уругвай - през 1988 г., 2004 г., 2007 г. и 2014 г. и има 7 участия в най-престижния клубен турнир в Южна Америка - Копа Либертадорес, който е еквивалента на Шампионска лига. Към момента отборът е на 6-то място в местната Примера Дивисион де Уругвай.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Как великият Георги Аспарухов отказа на европейски гранд
Днес, 90 години по-късно, клубът не е забравил българските си корени и през 2019 година реши третият екип да е в цветовете на българския флаг. Част от химна на България „Мила Родино“ също намери място на екипите.
Така един отбор на д ругия край на света вече повече от 90 години помни българските си корени, нещо което често убягва на отборите у нас.