Аватари | Мисии
Всички шампиони на европейски първенства
2 юли 2024|Николай КириловВреме за четене: 5 мин

Всички шампиони на европейски първенства

В разгара на настоящото европейско първенство всички дават своите прогнози, кой докъде може да стигне, приятни изненади, разочарования и най-вече шампион. В тази статия ще разгледаме всички отбори победители до момента.

1 титла:

СССР 1960 г. - съветските играчи, водени от легендарния вратар Лев Яшин, печелят първото европейско първенство, което се провежда във Франция. СССР печели след победа над Югославия с 2:1, след продължения и победен гол на Виктор Понеделник в 113-ата минута. Преди това западните ни съседи повеждат с гол на Милан Галич в 43-ата мин., а в 49-ата мин. Слава Метревели изравнява за СССР.

Гърция 2004 г. - “елините” сензационно печелят Евро 2004, което се провежда в Португалия, именно с победа над домакините на финала с 1:0. Голът е дело на Ангелос Харистеас в 57-ата минута. В началото на турнира никой не слага южните ни съседи в сметките, но с много дисциплина гърците триумфират, побеждавайки два пъти Португалия и отстранявайки по пътя към финала фаворитите Франция и Чехия. Любопитен факт е, че шампионите и в трите си мача от елиминациите побеждават с резултат 1:0.

Чехословакия 1976 г. - чехословаците печелят последното издание на турнира, когато отборите са само 4. На финала те побеждават ФРГ след изпълнение на дузпи, а в редовното време резултатът е 2:2. При наказателните удари чехословаците показват по-здрави нерви и побеждават с 5:3. Любопитното е, че победната дузпа за тях е вкарана от Антонин Паненка, полузащитникът на Бохемианс Прага прави залъгващо движение с тяло, което праща немския вратар Сеп Майер в левия ъгъл, а Паненка просто копва леко топката в центъра на вратата. Така Чехословакия печели титлата, а светът се запознава с дузпите тип “Паненка“.

Нидерландия 1988 г. - „лалетата“ водени от легендарното трио - Марко Ван Бастен, Франк Рийкард и Рууд Гулит на терена и треньора Ринус Микелс на скамейката, влизат в турнира като фаворити и оправдават очакванията. Те побеждават СССР на финала с 2:0, с голове на Гулит в 32-ата минута и Ван Бастен в 54-ата мин. Особено запомнящ е вторият гол на нидерландците, когато за Ван Бастен физичните закони не важат и бележи по особено атрактивен начин. След центриране към него в наказателното поле, далеч от вратата, нападателят стреля с воле от много малък ъгъл и топката влиза в далечния край на вратата, а Ринус Микелс се хваща за главата не вярвайки какво е видял.

Дания 1992 г. - тук едва ли има футболен фен, който не е запознат с тази история. Датчаните дори не се класират, но УЕФА вади Югославия от турнира по политически причини. Тук има един мит, че едва ли не треньора им ги е събирал от плажовете, но това не е така, датската федерация е била уведомена, че има вариант, при който да играят за сметка на Югославия и всички са на изчакване и готови да се включат. „Червеният динамит“ избухва на форума, проведен в Швеция, след като се промъкват през иглени уши от групата, по пътя си побеждават Нидерландия на полуфинала и вече обединена Германия на финала с 2:0.

Португалия 2016 г. - на първото европейско с 24 отбора, португалците печелят във Франция, но в известна степен изненадват мнозина, тъй като не са от супер фаворитите. „Мореплавателите“ излизат от групата си с 3 равни мача, после отстраняват Хърватия в продълженията и Полша след дузпи, Уелс на полуфинала с 2:0, а на финала отново побеждават в продълженията домакина Франция с 1:0, след гол на Едер в 109-ата минута. От всичките си 7 мача на турнира, Роналдо и компания имат само една победa в редовното време - срещу Уелс на полуфинала.

2 титли:

Франция 1984 г. и 2000 г. - през 1984 г. французите триумфират на домашното си европейско, те имат едно от най-силните поколения в историята си и прегазват всичко по пътя си. В отбора личат имената на Платини, Тигана, Батистон, Максим Босис и др. На финала побеждават Испания с 2:0 на „Парк де Пренс“, головете бележат Платини и Белон. Звездата Платини вкарва общо 9 гола в целия турнир и с това допринася изключително много за титлата на „петлите“.

През 2000 г. пък Франция има златно поколение футболисти, станали световни шампиони две години по-рано. Зидан, Анри, Дешан и компания играят много солидно, но срещат немалко трудности по време на турнира - инкасират загуба от Нидерландия в групата в мач без значение, побеждават трудно Испания и Португалия, а на финала и Италия им оказва сериозна съпротива, дори „скуадра азура“ се вижда шампион след като повежда с гол на Марко Делвекио в 55-ата минута, но Силвен Вилтор спасява Франция с гол в 90-ата мин . Мачът завършва 1:1 в редовното време, а в 103-ата минута на продълженията Давид Трезеге вкарва „златен гол“, който по тогавашните правила прави Франция шампион.

Италия 1968 г. и 2020(21) г. - италианците печелят трофея през 1968 г. при особено интересни събития. Първо „скуадра адзура“ отстранява на полуфиналите СССР след хвърляне на монета, мачът е завършил 0:0 в редовното време и продълженията, дузпите не са въведени и за това всички се опират на съдбата, която се усмихва на Италия. На финала пък отборът воден от легендарния вратар Дино Дзоф играе срещу Югославия, мачът завършва 1:1 и се налага преиграване за след няколко дни, което италианците печелят с 2:0.

През 2021 г. на едно от най-странните европейски първенства провеждани някога, по ред причини - отложено заради пандемията с 1 година, без конкретна страна домакин, а множество страни приемат мачове, Италия отново триумфира. Италианците играят много солидно, излизат от групата много лесно, а до финала отстраняват Австрия, Белгия и Испания. На финала съперник е Англия, мачът на Уембли завършва 1:1 и се стига до дузпи, където Италия печели с 3:2.

3 титли:

Испания 1964 г., 2008 г. и 2012 г. През 1964 г. Испания печели домашното европейско след като на полуфинала побеждава изключително силният отбор на Унгария с 2:1 след продължения. На финала надвиват СССР на “Сантяго Бернабеу“ с 2:1 с голове на Хесус Мария Переда и Марселиньо Мартинес Као за домакините, а почетното попадение за СССР бележи Галимзиан Хюсаинов. Голът в 6-ата мин. на Переда за 1:0 във финала е най-бързият гол вкаран в турнира.

През 2008 г. Испания има може би най-силното поколение в историята си, което печели и световната титла през 2010 г. и защитава титлата си на европейско през 2012 г. „Ла Фурия“ могат да се похвалят с играчи като Шави, Иниеста, Фернандо Торес, Касияс, Рамос, Шаби Алонсо, Давид Вия и др. Този отбор мачка всичко по пътя си, а на финала побеждава трудно Германия с 1:0, след гол на Фернандо Торес в 33-ата мин.

На следващото европейско проведено в Полша и Украйна през 2012 г., Испания защитава титлата си. Това е и единственият път в историята на европейски първенства, когато отбор печели два пъти поред титлата. Испанците побеждават Италия с 4:0 във финалния мач, като това е и най-голямата победа в последния мач на европейски финали.

Германия 1972 г., 1980 г. и 1996 г. Немците логично са на върха в тази класация - през 1972 г. печелят първенството в Белгия, след убедителна победа над СССР с 3:0. През турнира бомбардировачът Герд Мюлер е във вихъра си и вкарва 4 гола, включително и два във финала. Любопитен факт е, че на проведената по-късно през годината церемония за Златната топка, на първите 3 места са само немци: Франц Бекенбауер, Герд Мюлер и Гюнтер Нецер, съответно 1-ви, 2-ри и 3-ти, благодарение най-вече на силното европейско, което правят.

Само 8 години по-късно, през 1980 г., ФРГ повтаря същото действие, само че вече отборите на турнира проведен в Италия са 8. Немците са доминанти в турнира и излизат от групата след победи над Чехословакия и Холандия, а в последния двубой от групата с Гърция, в мач без значение, врътват 0:0. На финала срещат коравите белгийци и въпреки съпротивата на „червените дяволи“ германците печелят купата с 2:1, след два гола на нападателя на Хамбургер ШФ Хорст Хрубеш.

Стигаме до дебютното за България Евро 96, проведено в Англия, където немците печелят 3-тата си европейска купа. Отборите вече са 16, разделени в 4 групи по 4 отбора, само първите два се класират към елиминациите. Германия излиза от доста трудна група с отборите на Италия, Чехия и Русия със седем точки. На четвъртфинала побеждават изключително силния отбор на Хърватия с 2:1, на полуфинала побеждават с дузпи домакините от Англия. Във финалния мач немците побеждават с 2:1 Чехия, след златен гол на Оливер Бирхоф в 95-ата мин. Любопитен факт е, че това е 5-ти финал за Бундестима, което тогава е рекорд и печелят 3-ата си титла, което също е рекорд.

Обобщения

Невероятните суми, които ще изкарат отборите в Шампионска лига

29 авг 2024
Обобщения

Новият формат на Шампионска лига

22 авг 2024
Обобщения

Промени в правилата на Висшата лига за сезон 2024/25

16 авг 2024
Класации

Топ 10 факта за Копа Америка

14 юли 2024