Висшата Лига навлиза в решителна фаза
5 апр 2021|Илиан АнгеловВреме за четене: 6 мин

Висшата Лига навлиза в решителна фаза

  За щастие приключи последната пауза за национални отбори за сезона. Висшата лига се завърна и то по какъв начин. Още първият кръг след паузата беше изпълнен с драма, голове и изненади, все неща които вече са синоними на английския футбол. Навлизаме в решителната част на сезона. Напрежението се покачва: в първенството, в Шампионска лига и Лига Европа. Всеки мач е от голямо значение, всяка точка, всеки гол. Кой ще спечели Висшата лига, кой ще достигне топ 4 и ще играе в Шампионска лига следващия сезон, кой ще се задоволи с Лига Европа и кой ще изпадне.

Шампион:

Манчестър Сити е далеч пред всички останали във Висшата лига. Едва ли някой си мисли, че когато дойде 23-ти май шампион ще е някой друг. Въпросът е: Ще успеят ли да съберат още един домашен требъл и ще изпълнят ли мечтата на шейх Мансур за Европейска слава. На пръв поглед Борусия Дортмунд са отбор, който не би трябвало да затрудни небесносините, но могат ли да стигнат по-далеч от полуфинал, което е най-доброто им европейско постижение? Двете срещи с Борусия, ½ финал за ФА къп срещу Челси и финал за Купата на лигата срещу Челси. Всичко това предстои само в рамките на април. Ще издържи ли машината на Гуардиола?

Битката за топ 4

Тук е най-голямата драма във Висшата лига. 7 отбора се борят за 3 места, даващи право на място в Шампионска лига следващия сезон:

Манчестър Юнайтед. В момента застават на второ място с 60 точки след 30 изиграни мача. Червените дяволи най-накрая успяха да си върнат моджото от времето на сър Алекс. Отново изглеждат като голям отбор. Оле Гунар Солскяер със сигурност ще бъде един от номинираните за „Мениджър на сезона“ и има защо. Той върна Ман Юнайтед там, където му е мястото, борейки се за челните места в английския футбол. Отборът изглежда вдъхновен, играе атрактивен футбол и атмосферата в съблекалнята е страхотна. Мениджърът успява да ротира играчите си в най-натоварената част от сезона през декември и януари и така да запази целия си състав свеж и във форма. Юнайтед изглеждат сигурни в мястото си в Шампионска лига за следващия сезон. Сега основната им цел трябва да бъде трофей в края на сезона, а единственият им шанс за такъв е Лига Европа.

Лестър. В момента 3-ти с 56 точки от 30 мача. След като пропусна място в топ 4 в последния възможен момент през миналия сезон, Лестър изглеждат устремени да направят следващата крачка напред. Лисиците сега изглеждат като новият участник в така наречената „Голяма шестица“ на английския футбол и планират да се задържат там. Лестър е тактически най-променливият отбор в лигата. И всичко това благодарение на Брендън Роджърс. Северноирландецът сякаш не получава достатъчно признание за работата си в Лестър. Той наследи отбор, който се бореше за мястото си в топ дивизията с малко имена от шампионския отбор през 2016 г. и го превърна в претендент за топ 4. Той постигна това без големи харчове. Лисиците променят игровият си план и тактиката според противника, нещо заради което лично за мен Брендън Роджърс е фаворит за наградата „Мениджър на сезона“. Само провалът им в преследването на топ 4 миналия сезон и че все още хората не ги виждат като утвърдена част  от "Голямата 6" карат хората да поставят под съмнение качеството им. Не се заблуждавайте, мълнията никога не пада два пъти на едно и също място. Лисиците няма да се провалят този път. Вероятно имат най-тежкият график от всички 4 претенденти, но вече имат опита и качеството за да запазят това място в топ 4.

Челси. 51 точки от 30 мача. Преди кръга бях подготвил да напиша как след назначението на Тухел Челси се превърна в машина. И ето че тук дойде изненадата на кръга, която завърза битката още повече. Челси все още изглежда като фаворит за 4-тото място, но загубата от Уест Бромич и то на „Стамфорд бридж“ показа, че Челси на Тухел далеч не са толкова недосегаеми. Те победиха Атлетико Мадрид два пъти, за да си осигурят място на ¼ финалите в Шампионска лига и все още са в борбата за ФА къп, което утежнява графика им. Програмата им е относително лесна до последните няколко мача (но както видяхме такова нещо като лесна програма не съществува във Висшата лига). Ако Челси запази формата си от преди паузата и не допуска повече такива издънки никой не може да ги премести от топ 4. Целта им трябва да бъде поне преминаване през Порто в Шампионска лига, а защо да не спечелят и „Ушатата“…

Уест Хям. 49 точки от 29 мача. Те са неочакваният участник в тази надпревара. Отборът, който никой не очакваше да се бори за места в Европа, камо ли за тези в топ 4... Играят най-добрия си футбол в момента, без никакво напрежение за класиране в Шампионска лига. И ако чудото се случи и чуковете достигнат топ 4, феновете им ще направят вероятно най-голямото парти, което Лондон някога е виждал. Уест Хям вече доказа, че може да победи всеки отбор в дивизията. На всичкото отгоре никой не очаква нищо от тях, което е най-голямото им предимство в тази надпревара. Само си представете следната ситуация през следващия сезон: Марк Нобъл играе в Шампионска лига в последния си сезон като футболист, а играчи като Върджил ван Дайк, Мохамед Салах и Хари Кейн играят в Лига Европа...

Тотнъм. 49 точки в 30 мача. В средата на декември шпорите бяха на върха на лигата, играха добър футбол и изглеждаха като претенденти за титлата. В средата на февруари те седяха в средата на масата и не отиваха никъде. Сега мечтите им за футбол в Шампионска лига отново са живи, но ще трябва да сторят нещо специално, а те имат точния човек за целта. Специален ли е все още „Специалния”? Ще сработи ли магията му? Завръщането на Спърс към мачовете във Висшата лига не е това, на което са се надявали, но все още имат достатъчно време да поправят всичко.

Ливърпул. 49 точки от 30 мача. Шампионите имат ужасен сезон, като има много причини за провалите на Ливърпул до момента. Повече по темата.

И все пак грешките на отборите пред тях и победата над Арсенал вдъхват нови надежди на червените. Те са най-непредсказуемият отбор през този сезон. Все още са шампиони и ще се борят до края за място в лигата на богатите. Но може би най-добрият им шанс да се класират за Шампионска лига е като я спечелят. Виждали сме това и преди. Ливърпул седи извън топ 4 в лигата, Финалът се играе в Истанбул... Можем да мечтаем, нали? Ако Ливърпул победи срещу Реал Мадрид на ¼ финалът, увереността им ще се върне и защо да не спечелят Шампионската лига. Този отбор на Ливърпул показа миналия сезон, че може да бъде непобедима машина, а този сезон показа, че може да играе като изпадащ отбор. Коя страна на Ливърпул ще преобладава до края на сезона?

Евертън. 46 точки от 28 мача. Карло Анчелоти преобрази Евертън през този сезон. Но тяхното непостоянство ги спира да постигнат много повече през този сезон. Ще успеят ли да стабилизират формата си до края и да шокират всички с футбол в Шампионска лига за първи път в историята си?

Битка за изпадане

Шефилд Юнайтед са обречени от доста време насам. Навярно те вече мислят за бъдещето в Чемпиъншип и как да се завърнат във Висшата лига възможно най-бързо. Просто след силния предишен сезон изглежда, че в този всичко е против тях.

 Уест Бромич. 21 точки от 30 мача. Дроздовете правят чудеса от храброст, но дали не е прекалено късно? Смятам, че са прекалено далеч от спасителния бряг, но Големия Сам никога не е изпадал в дългата си кариера. Дали пък няма да видим най-великото спасение в историята на английския футбол?

 Фулъм. 26 точки от 31 мача. Котиджърс играят наистина хубав футбол на моменти. Скот Паркър има ясна идея за начина, по който иска отборът му да играе. Но липсата на ефективност и големите пропуски в решаващи моменти могат да им костват позицията във Висшата лига. Когато се бориш за своя елитен статус, това означава, че няма лесни мачове за теб. Но Фулъм все още държи съдбата си в собствените ръце. И няма да е изненада, ако последният изпадащ отбор ще бъде решен в последния им мач за сезона, който е срещу Нюкасъл на „Craven Cottage“.

** Нюкасъл**. 29 точки от 30 мача. Нюкасъл сякаш са в омагьосан кръг. Нов мениджър, нови играчи, но същият стар собственик. Джордитата заслужават повече, те са отбор, който трябва да се бори поне за местата в Лига Европа. Или поне те така си мислят. Точката срещу Тотнъм може да се смята за успех. 1 точка в битката за спасение и то срещу отбор от челото на таблицата е добро постижение.

** Брайтън.** 32 точки от 30 мача. Същата история като Фулъм. Опитват се да играят хубав футбол, но понякога им липсва ефективност. И двата отбора споделят еднакъв брой равенства: 11, което е най-много в дивизията. Ако бяха успели да превърнат някои от равенствата в победи, отдавна щяха да са сигурни в своето оцеляване. Предстои им доста тежка програма до края на сезона, но с показаното досега през сезона, чайките определено заслужават да запазят елитния си статус.

** Бърнли.** 33 точки от 30 мача. Защитата им ги държи над линията. Те не вкарват много голове: 24, което е по-добро постижение само от тези на отборите под чертата. Но те са много труден отбор за пробиване.

Вече сме на ¾ от сезона, която е най-интересната част. Кой ще успее, кой ще се провали, кой ще плаче и кой ще празнува накрая? Всеки мач е мини финал за отборите, преследващи своите каузи. Нека им се насладим!

Прочети статията на английски в блога на автора Sport Shreds

Класации

Най-добрият български треньор

5 апр 2024
Истории

Първият шампион на България

23 мар 2024
Коментари

Промяна, ама друг път

16 мар 2024
Коментари

Съдбовен ден за българския футбол

15 мар 2024