Топ 3 най-велики европейски победи на Левски
22 авг 2023|Антон ИвановВреме за четене: 4 мин

Левски 2 - 1 Аякс

През 1975 г. отборът на Аякс е сред най-силните европейски отбори. Само 2 години преди срещата с Левски нидерландците печелят своята 3-та поредна купа от КЕШ (Шампионска Лига).

На 10 декември сините приемат именитият си съперник в София на националния стадион. Павел Панов и компания губят първата среща в Амстердам с 2:1 и продължаването към четвъртфиналите на Купата на УЕФА изглежда почти невъзможно.

Пред 70 хиляди зрители на “Васил Левски”, именно Панов открива резултата. През второто полувреме Левски получава изравнителен гол, но по-късно Панов отново е точен и праща мача в продължения, а след това и дузпи. При 11-метровите удари фортуна е на страната на българите и след пропуск на Хелинг, Левски се класира напред.

Левски 2 - 1 Глазгоу Рейнджърс

През 1993 г. Левски се изправя срещу шотландския гранд още в първия предварителен кръг на Шампионска Лига.

Срещата на “Айброкс” завършва със загуба за българите при резултат 3:2.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Топ 10 най-големи победи на български отбори в Европа

Реваншът обаче протича по съвсем различен начин и водени от Наско Сираков сините се хвърлят с всички сили в мача. Именно “Вълкът” открива резултата, но в края на първото полувреме Глазгоу Рейнджърс изравнява.

Следва нещо наистина запомнящо се! През второто полувреме от около 30 метра Николай Тодоров изпраща топката с туповен шут към вратата на шотландците и бележи истински шедьовър. Голът се оказва решаващ и праща Левски в следващият кръг.

Левски 2 - 0 Киево

Тази победа може и да не е срещу европейски гранд, но е наистина велика!

По това време сините са само на крачка да станат първият български отбор достигнал групите на Шампионска Лига. Изминалият сезон пък е белязан от един вълшебен състав, достигнал до четвъртфинал в Купата на УЕФА.

На 9 август 2006 г. на националния стадион, Седрик Бардон и Валери Домовчийски се разписват по веднъж и осигуряват комфортна преднина преди реванша. В Италия срещата завършва при резултат 2:2, а синя България ликува.

Добре е да споменем още победите с 5 - 4 над Барселона през 1976 г., с 2 - 1 над Атлетико Мадрид през 1977 г. и успехът с 1 - 0 срещу Щутгарт през 1983 г.