Топ 10 най-резултатни мача в историята на КЕШ и Шампионска лига
22 септ 2022|Николай КириловВреме за четене: 6 мин

Футболът е игра на голове и този, който вкара поне един гол повече, печели. Понякога мачове между равностойни съперници предлагат малко или никакви голове. Има обаче една друга страна на играта, когато се срещат отбори с голяма разлика в класите и тогава се получават нечувани погроми и резултати за историята.

В тази статия ще ви представим точно това - най-резултатните мачове и то не къде да е, а на най-високо клубно ниво - в турнира на КЕШ, който в момента се нарича Шампионска лига.

Ето ги и тях:

10. Барселона 2:8 Байерн Мюнхен, 14 авг 2020

Поради пандемията от коронавирус мачовете от Шампионска лига бяха отложени с няколко месеца, а при подновяването им УЕФА реши да няма двубой реванш, а само по един мач. "Баварците" разпиляха Барса на Меси и Суарес с 2:8, като резултата можеше да бъде и двуцифрен. До полувремето немците водеха с 4:1, за да довършат "каталунците" с още 4 попадения през втората част. По-късно Байерн спечели и трофея срещу ПСЖ.

9. Реал Мадрид 7:3 Айнтрахт Франкфурт, 18 май 1960

Това е мач финал, който попада в тази класация. Невероятно е на финалния мач от най-високото клубно ниво да се вкарат 10 гола било то и преди повече от 60 години. Пред 135 хил. души на "Хемпдън парк" в Глазгоу "белият балет" нанася тежко поражение на Айнтрахт, за да завоюва петата си поредна Купа на европейските шампиони (КЕШ). Голямата звезда на "белите" Алфредо Ди Стефано вкарва 3 гола, а другата голяма звезда Ференц Пушкаш се разписва още четири пъти. Звездното дуо на "кралете" просто показва най-доброто от футбола тогава и не позволява на иначе много силния Айнтрахт да вземе нещо от мача.

8. Динамо Букурещ 10:1 Крусейдърс (Сев. Ирландия), 03 окт 1973

Румънският шампион Динамо помита шампиона на Северна Ирландия с 10:1 във втория мач помежду им. Първият е завършил с аристократичното 1:0 за румънците пред собствена публика. Дуду Джорджеску и Йон Нунвайлер вкарват по 4 гола в мача. На следващия етап Динамо отпада от Атлетико Мадрид.

7. Одензе (Дания) 9:2 Спора (Люксембург), 13 септ 1961

Повече от любопитен двубой, където в първия мач датският шампион си оплита кошницата и печели като гост с 6:0. На реванша в Дания, Спора повежда с 2:0, само за да раздразни звяра, който впоследствие вкарва 9 гола. Датчанинът Бент Левквист-Хансен се развихря с 5 гола, а Оле Андерсен добавя още 3, Йорген Расмусен също успява да се вреди от двамата нахалници с 1 гол.

6. Хака Вал (Финландия) 1:10 Андерлехт, 14 септ 1966

Белгийците са безпощадни срещу скромните финландци и ги помитат с 10:1 още в първия мач на скандинавска земя, за да направят реванша в Белгия безсмислен. Звездата на Андерлехт Пол Ван Химст бележи 5 гола в мача, а резултатът на полувремето е труден за осмисляне - 0:7!

5. Ливърпул 10:1 ОПС Олу (Финландия), 01 окт 1980

Бъдещият носител на трофея започва трудно първия си мач срещу безизвестните финландци и "червените" печелят само с 1:0. На реванша във Финландия обаче, цялата ярост на англичаните се изсипва върху клетите скиори и срещата завършва 10:1 за Ливърпул. Греъм Сунес се откроява с 3 попадения. На четвъртфинала пък, Ливърпул отстранява българския ЦСКА, за да спечели и турнира срещу Реал Мадрид с 1:0

4. Локомотив София 8:3 Малмьо, 10 септ 1964

Българската следа в турнира е налице, на националния стадион "Васил Левски" "железничарите" разбиват шведите, а легендата Никола Котков е с класа над всички с 5 гола. В реванша Локо губи с 0:2, но продължава напред, където отпада след много резултатни мачове с унгарския Гьор Вашаш ЕТО с общ резултат от двата мача 7:8.

3. Монако 8:3 Депортиво Ла Коруня, 05 ноем 2003

Това е доста по-пресен спомен и може би повечето от нас го помнят. Мачът е в груповата фаза, а Дадо Пършо бележи 5 гола в мача, който се пада точно на рождения му ден. Другото любопитно е, че и двата отбора стигнаха много напред в турнира, Монако изгубиха финала от Порто с 3:0, а Ла Коруня отпадна на полуфинал също от "драконите".

2. Борусия Дортмунд 8:4 Легия Варшава, 22 ноем 2016

Също мач, който не е толкова отдавна. "Черно-жълтите" вкарват 8 и получават 4 в най-резултатния мач, откакто турнира е преименуван на Шампионска лига. Интересното е, че поляците повеждат в мача, а на полувремето резултата е 5:2 за немците. В мача Марко Ройс се отличава с хеттрик.

1. КР Рейкявик 2:12 Фейенорд, 17 септ 1969

В най-резултатния мач в историята на КЕШ и Шампионска лига бъдещият носител на купата от КЕШ през 1970 г. и шампион на Нидерландия разпилява скромния КР Рейкявик с 12:2 в първия мач и "само" 4:0 във втория. По пътя към купата "гордостта на Юга" отстранява и колоса Милан, а на финала побеждава Селтик с 2:1.