Супер Лигата - умел блъф или грешно решение?
22 апр 2021|Илиан АнгеловВреме за четене: 4 мин

Супер Лигата - умел блъф или грешно решение?

Всяко чудо за 3 дни както казваме. В случая не продължи и 3 дни.

Европейската Суперлига издържа около 48 часа, като веднага след обявяването ѝ феновете из цяла Европа скочиха срещу нея. Собствениците на 12 клуба бяха дамгосани като алчни. Така един по един шестте английски клуба се оттеглиха от ЕСЛ. При всичко случило се толкова бързо, изниква въпрос: Дали клубовете подцениха влиянието на феновете или всичко беше просто блъф, за да може УЕФА да клекне пред техните искания? Кои са победителите и губещите от цялата драма?

Победителите

УЕФА - смешно е как в цялата ситуация УЕФА излязоха като добрите момчета. Александър Чеферин изигра страхотно картите си. Той се появи като добрият човек, който иска да се бори с лошите алчни собственици. Но може би цялата война между ФИФА, УЕФА и собствениците на 12-те клуба беше защото някой друг прибира парите, а 2-те организации остават извън кацата с меда.

Байерн Мюнхен, ПСЖ, Борусия Дортмунд, Порто - Тези четири отбора със сигурност са част от Европейския Елит. Те не приеха поканите за участие в ЕСЛ и дори осъдиха организацията. Феновете им са доволни, а лигата така или иначе пропадна. Представяте ли си вариант, при който лигата започва без тези отбори? Колко назад финансово и игрово биха останали.

Феновете - Фенове на шестте английски отбора, част от основателите на ЕСЛ, се обединиха в борбата срещу новия турнир. Добре е да знаем, че феновете все още са неразделна част от футбола и собствениците все още се вслушват в тях. Знаете, че нещо не е наред, когато феновете на Ливърпул, Ман Юнайтед, Ман Сити, Арсенал, Челси и Тотнъм се обединят срещу него. Гласовете им бяха чути и английските клубове бяха първите, които се оттеглиха от ЕСЛ.

Футболните асоциации на малките държави - Мечтата на всеки футболист е да играе в Шампионската лига. И ако не са достатъчно добри, за да играят за топ европейските клубове, поне да играят срещу тях. На топ отборите ще им се наложи пак да пътуват до дестинации като България, Гърция, Сърбия и т.н.

Фенове на Манчестър Юнайтед - Те заслужават допълнително споменаване тук. Ед Удуърд подаде оставка като директор на Юнайтед. Освен това има информация, че Глейзърите искат да продадат клуба. Двойна победа.

Гари Невил и Джейми Карагър - Двамата анализатори на Sky бяха най-големите врагове на ЕСЛ. Тирадите им срещу новосформираната лига станаха вайръл само за ден-два, а сега на тях се гледа като на спасителите на футбола.

Губещите

Реал Мадрид и Барселона - поставям двата испански гиганта в една и съща категория, тъй като имат подобни проблеми. Двата отбора са затънали в дългове. С липсата на фенове на стадионите те виждаха ЕСЛ като най-лесния начин да получат повече пари за да изплатят дълговете си и да бъдат конкурентни на трансферния пазар срещу набиращите сила английски клубове и петролните долари на ПСЖ. Флорентино Перес беше човекът зад идеята, той имаше няколко наистина силни думи срещу хората, отговарящи за ФИФА и УЕФА. Не случайно Барселона и Реал Мадрид останаха последните 2 отбора, които не са обявили официално напускането на ЕСЛ.

Тотнъм - Сутринта след обявяването на ЕСЛ Тотнъм уволни "Специалния" Жозе Моуриньо. Не е тайна, че шпорите имат финансови проблеми. Те плащат за новия си стадион. Те пропуснаха Шампионската лига през този сезон и са на ръба да изтърват отново топ 4, губейки парите от това. С несигурността кога феновете ще могат отново да запълнят стадионите, Даниел Леви видя удобен момент с парите идващи от ЕСЛ да уволни Моуриньо, защото отборът ще може да си позволи компенсациите.

Милан - италианските гиганти са бледа сянка на миналите си успехи. Те пропускат Шампионската лига през последните 7 години. Ако продължат с това темпо те най-после ще успеят да пробият в топ 4 и да се завърнат в турнира на богатите от следващия сезон. Но през последните години те загубиха аурата си, загубиха богатството си и шанса да се борят с най-добрите отбори в Европа. Както на трансферния пазар, така и на терена.

Млади фенове - Младите фенове искат зрелище. Привличането на вниманието им беше използвано като основна причина за обявяването на ЕСЛ от Флорентино Перес. Те не искат да гледат мачове с интрига, а просто битка на грандовете. 

Андреа Анели - изпълнителният директор на Ювентус подаде оставка след сриването на идеята за ЕСЛ. Той беше един от най-големите поддръжници.

И така, цялата драма с ЕСЛ добре планиран блъф от 12-те собственика ли е или те просто не очакваха такава остра реакцията от феновете? Дали това не беше чиста проба изнудване към УЕФА? Само ден след обявяването на ЕСЛ, УЕФА обяви промените в ШЛ, които ще влязат в сила от сезон 2024/25, но разликата между този нов формат и Супер лигата не е толкова голяма. ШЛ ще бъде лига с 36 отбора, всеки отбор ще играе 10 мача, с 10 различни отбора, 5 домакинства и 5 гостувания. Отборите с висок клубен коефициент, които не могат да достигнат топ 4 в съответната лига ще се класират автоматично.

В очите на феновете УЕФА вече са добрите момчета. Вярно ли е това и работят ли те за развитието на футбола? Или са постигнали целта си отново да бъдат монополисти на европейския футбол и всъщност не се интересуват от благосъстоянието на футбола, стига да получават парите от него?

Прочети статията на английски в блога на автора Sport Shred.

Класации

Най-добрият български треньор

5 апр 2024
Истории

Първият шампион на България

23 мар 2024
Коментари

Промяна, ама друг път

16 мар 2024
Коментари

Съдбовен ден за българския футбол

15 мар 2024