
Ще се разпадне ли проекта на Сауди Лигата
Понякога дори и парите не помагат
Няма да забравя деня, в който всички спортни медии гръмнаха с новината, че петкратният носител на Златната топка Кристиано Роналдо ще продължи кариерата си в Ал-Насър.
Шест месец а по-късно пък куп други звезди решиха да поемат по същия път и да заменят напрежението от европейския футбол с лежерно разцъкване за няколко милиона.
И така, абсолютно от никъде, изглеждаше сякаш саудитската Про Лига се готви да заеме едно от челните места на най-силните първенства в света.
Година след трансфера на Роналдо това изглежда по-скоро малко вероятно.
До Саудитска Арабия и обратно
На фона на огромните заплати звучи налудничаво, но топ звездите на първенството са пред напускането му.
Трансферът на Джордан Хендерсън в Ал-Етифак бе посрещнат с голяма вълна негодувание най-вече сред феновете на Ливърпул. Сега, само няколко месеца по-късно, англичанинът официално си тръгна от Саудитска Арабия и бе “приютен” от Аякс.
Трансферната бомба на лятото определено бе преминаването на Карим Бензема в Ал-Итихад. Французинът все още не може да спечели одобрението на феновете въпреки 20-те си гола до момента през сезона. Друг фактор за потенциалния изходящ трансфер са редицата оферти от страна на Арсенал, Челси и Манчестър Юнайтед.
Другата трансферна изненада от летните месеци на 2023 г. бе сделката, която прати 26-годишния Рубен Невеш в Ал-Хилал. Португалецът няколко пъти в интервюта каза, че идването му в Саудитска Арабия е с цел изкарване на добри пари. Въпреки това трансфер в посока Нюкасъл е все по-вероятен с оглед на това, че държавният фонд на арабската държава е собственик на “свраките”, а те търсят добри играчи, с които да се подсилят.
Освен изброените към изхода са се насочили също Неймар, Жота и Роберто Фирмино.
Публиката просто я няма
Поне на теория идването на футболни суперзвезди би трябвало да привлече голям брой зрители. Е, що се отнася до саудитската Про лига това твърдение изглежда, че е невалидно.

Цифрите показват, че през сезона 22/23 средната посещаемост за всички отбори е била 10 197, докато към днешна дата е 8 345.
Друг леко шокиращ факт е, че през миналия сезон най-посетеният отбор е бил този на Ал-Итихад, като средно на мач са идвали по 40 453 фена, а за този сезон средната стойност е 19 870. Това е на фона, че към отбора се присъединиха Фабиньо, Луиз Фелипе, Карим Бензема, Н'голо Канте и Жота.
Почти нулев външен интерес
Въпреки стотиците милиони дадени за играчи и маркетинг, сякаш хората знаещи повече от 3-4 имена на отбори от Про Лигата са доста малко.
Дори най-известните отбори често са бъркани кой кой е, а най-лесният начин да ги различим е кой известен футболист е отишъл там.
Друг пример за скромния външен интерес е и това, че правата за лигата бяха купени от над 30 държави (вкл. и България), но мачовете, които се излъчват, са основно дербита.
90% от останалите отбори в лигата са напълно непознати за външния зрител и с оглед на това, че няма традиции за гледане на саудитски футбол, идеята да се излъчват техни мачове е доста оптимистична.
Естествено самият футболен проект на Саудитска Арабия е в своето начало и историята показва, че никой не може да предвиди какво ще се случи в бъдещето. За сметка на това примери за подобни неуспешни опити за купуване на футболен успех има доста, а най-скорошният е от далеч по-голяма държава като Китай.
В заключение Про Лигата надали ще се разпадне, но ако суперзвездите решат да си тръгнат, то определено ще бъде изгубен и малкото новоспечелен интерес.