Най-лошите футболни трансфери
През годините редица клубове са имали желанието да намерят своята нова футболна звезда. В това си желание често те са давали огромни суми, за да се сдобият с услугите на проспериращи футболисти, но както в живота, усилията не винаги си струват резултатите.
Андрий Шевченко от Милан в Челси (2006)
Цена: 43 милиона евро
Ако някога е имало играч, за когото си е заслужавало да се дадат много пари то това би бил Андрий Шевченко. До трансфера си в Челси, украинеца е истинска голова машина в Италия, отбелязвайки 173 гола за Милан. В 6 от 8-те си сезона за италианския гранд той преминава границата от 25 гола и печели “Златната Топка” за 2004 г.
Шевченко става мини проект за Роман Абрамович, който го привлича през 2006 г. въпреки, че тогавашният мениджър на Челси Жозе Моуриньо не го иска в състава си.
Шева пристига в отбора на сините, но още в началото си личи, че бързата игра във Висшата Лига не е за него. Той успя да се разпише само 6 пъти в първенството преди отново да се озове в Милан, а по-късно се завръща в родния Динамо Киев, където прекратява кариерата си.
Анди Керъл от Нюкасъл в Ливърпул (2012)
Цена: 41 милиона евро
През сезон 10/11 Керъл реализира 11 гола в 19 мача за “Свраките” и доста от английските грандове започнаха да проучват възможността да подпишат с него.
В същото време след като Фернандо Торес бе продаден на Челси, Ливърпул търсеше подсилване на атаката си и Керъл изглеждаше като перфектен заместител на испанеца.
През зимния трансферен прозорец на 2012 г. на Анфийлд пристигна и Луис Суарес, на който не му бе нужно много време за да покаже пълния си потенциал. По същото време пристигна и Керъл, който се озова на другия полюс като за 42 мача във Висшата Лига отбеляза едва 6 гола.
През 2013 г. англичанинът напусна Ливърпул и премина в отбора на Уест Хям.
Марио Гьотце от Борусия Дортмунд в Байерн Мюнхен (2013)
Цена: 37 милиона евро
След невероятното си представяне за Борусия Дортмунд и националния отбор на Германия, Гьотце бе смятан за талант от с ветовна класа. Като по традиция с немските таланти Байерн Мюнхен се оказа първи на опашката за подписа му и го “открадна” за сумата от 37 милиона евро, а целта бе да замести Тони Кроос.
Гьотце изкара 2 сезона в гранда от Мюнхен като спечели 2 пъти титлата в Бундеслигата и Световното първенство през 2014 г. с немския национален отбор.
Той обаче никога не бе първи избор при баварците, заради силната конкуренция в лицето на Тиаго Алкантара, Ариен Робен, Франк Рибери и Шаби Алонсо.
Времето на Гьотце в Байерн бе сметнато за неуспех и през 2016 г. бе върнат в Борусия Дортмунд, a в момента той играе в ПСВ.
Анхел Ди Мария от Реал Мадрид в Манчестър Юнайтед (2014)
Цена: 75 милиона евро
През 2014 г. червените дяволи счупиха трансферния рекорд на Великобритания с привличането на Анхел Ди Мария. Въпреки, че аржентинецът дойде в Манчестър след солидно представяне и с добра репутация от Испания, той не успя да се докаже при червените дяволи.
Началото бе добро, след като спечели гол и играч на месеца във Висшата Лига за месец Септември. В последствие позагуби добрата си форма, а в края на сезон 14/15 бе обявен за един от най-лошите трансфери на острова въобще.
Само края на сезона Ди Мариа напусна Юнайтед в посока ПСЖ, които платиха около 63 милиона евро за услугите му.
Леонардо Бонучи от Ювентус в Милан (2017)
Цена: 42 милиона евро
През лятото на 2017 г. ръководството на Милан искаше да направи всичко възможно, за да подсили състава си максимално. В клуба пристигнаха Хакан Чалханоглу и Лукас Биля, но големият им трансферен удар бе Леонардо Бонучи.
По това време италианеца бе абсолютен стожер в защитата на Ювентус и трансферът му бе шокова бомба за Серия А.
В търсене на ново предизвикателство Бонучи премина в Милан, където идеята бе той да бъде новият лидер на отбора.
Нещата обаче не с е развиха по план, като миланистите завършиха 6-ти в последвалия сезон, а Бонучи, който бе капитан на отбора се оказа един от грешниците след множество индивидуални грешки.
След края на кампанията Ювентус си прибра обратно Бонучи, а в замяна Милан получи Матия Калдара.
Филипе Коутиньо от Ливърпул в Барселона (2018)
Цена: 135 милиона евро
Въпреки че трансфера на Коутиньо не бива да се смята за неуспешен колкото този на Осман Дембеле, бразилецът се представя посредствено при каталунците, ако трябва да сме честни. Не само че играта му не потръгна, но и през сезон 19/20 изигра ключова роля за отстраняването на Барса от Шампионската Лига.
Сумата, която испанския гранд плати за него на Ливърпул е колосална, а идеята, че той може да замени напусналия по-рано Неймар се оказа пълен провал.
През първите си два сезона Коутиньо не игра изключително зле, но бързо стана ясно, че няма място за него в състава и той бе отдаден под наем на Байерн Мюнхен.
В момента той отново е в Барселона като всички в Каталуния смятат, че неговото време в клуба е изтекло и активно му се търси купувач.
Еден Азар от Челси в Реал Мадрид (2019)
Цена: 115 милиона евро
Привлечен за заместник на Кристиано Роналдо белгиецът пристигна в Реал Мадрид като талант, който искаше да се докаже на най-голямата футболна сцена. Интересното е, че мадричани можеха да изчакат 1 година и да вземат Азар за без пари, заради голямото му желание да облече бялата фланелка.
За целия му първи сезон Еден Азар се разписа точно веднъж, а в началото на сезон 2021/2022 головете му бяха общо 5, което се оказа по-малко от броя контузии, които белгиеца получи.
Вече на 30 и със заплата от повече от 400 000 паунда седмично той не успя да спечели феновете. Нееднократно се оказа с наднормено тегло, а след като Челси отстрани Реал Мадрид от ШЛ бе забелязан да се забавлява с бившите си съотборници.