Аватари | Мисии
Най-големите победи на европейски първенства
5 юли 2024|Николай КириловВреме за четене: 5 мин

Европейските първенства винаги са били един от най-оспорваните футболни форуми. На световното случаят не е точно такъв. На него може да попадне някоя доста екзотична държава, на която не ѝ е там мястото и останалите отбори да си оправят головата разлика с нея.

В Европа основно се класират само наистина заслужили отбори, особено до преди няколко издания, когато ситото за класиране беше много ситно и се класираха само отбори, доказали се в квалификациите.

От известно време насам вече и по-скромни отбори могат да се доберат до най- големия европейски футболен форум, основно през Лигата на Нациите - отбори като Грузия, Северна Македония, Албания и др.

Въпреки равностойните отбори и мачове, все пак понякога се получават и по- разгромни победи. Именно най-големите от тях ще разгледаме тук.

1. Нидерландия - Югославия 6:1, Евро 2000

Домакините от Нидерландия помитат традиционно силния отбор на Югославия с 6:1 и то на четвъртфинал. „Лалетата“ са един от фаворитите за титлата и след абсолютно безпроблемно излизане от групата с 3 победи, прегазват „плавите“ по пътя към полуфинала, където по-късно губят от Италия след дузпи. Западните ни съседи са прескочили трудна група в компанията на Испания, Норвегия и Словения. Колкото до самия мач, Патрик Клуйверт бележи хеттрик, Марк Овермарс добавя два гола, сръбският полузащитник Деян Говедарица си вкарва автогол, а почетното попадение за Югославия бележи легендата Саво Милошевич в самия край на мача.

1. Франция - Белгия 5:0, Евро 1984

Още в груповата фаза бъдещият шампион и домакин на форума Франция, начело с легендата Мишел Платини, побеждава Белгия с 5:0. Именно нападателят на „петлите“ изпъква с 3 гола, а по един добавят Ален Жирес и Луис Фернандес. Домакините доминират през целия мач и не оставят никакви шансове на „червените дяволи“. По-късно Франция ще отстрани Португалия на полуфинал и ще победи Испания на финала, за да вдигне европейската титла.

1. Дания - Югославия 5:0, Евро 1984

Същият резултат, същото европейско, същата група и дори същата дата - 16 юни 1984 г. „Червеният динамит“ громи съседите ни с 5:0 и заедно с Франция продължава напред на Евро 1984. Датчаните повеждат набързо до 16-та мин. с 2:0 след голове на Франк Арнесен и Клаус Бергреен. До 69-та мин. нищо не предвещава задаващият се погром, тогава от дузпа Арнесен бележи своя втори гол в срещата, а в последните осем минути от мача Пребен Елкяер-Ларсен и Йон Лауридсен оформят крайното 5:0.

1. Швеция - България 5:0, Евро 2004

За съжаление и ние присъстваме в тази негативна класация. Шведите ни побеждават с 5:0 в груповата фаза на европейското в Португалия. Това бе нашият първи мач от форума, а „тре кунур“ вече са черна котка за българския футбол. Мачът върви доста равностойно и има положения и пред двете врати. Звездата на Арсенал Фреди Люнберг, обаче, открива в 32-рата мин. През второто полувреме с 2 бързи гола на Хенрик Ларсон в 57-та и 58-та мин. шведите решават мача. В края нашите съвсем рухват и в 78-та мин. младият Ибрахимович бележи от дузпа, а в последните минути Маркус Албак довършва българите с пети гол.

1. Словакия - Испания 0:5, Евро 2020

Доста по-пресен спомен от изминалото европейско. Испания са един от фаворитите в турнира и победата им над Словакия с 5:0 само потвърждава това. По някакви странни правила, въпреки че мачът се играе в Севиля, испанците се водят като гости в двубоя. „Ла фурия“ са пълни господари на терена и диктуват изцяло събитията. Още в 9-ата мин. Испания можеше да поведе от дузпа, но Мората пропуска наказателния удар, след чудесно спасяване на Дубравка. В 30-ата мин. при ъглов удар, героят досега Мартин Дубравка опитва да боксира топката, но тя се озовава именно в мрежата му. Малко преди почивката Лапорт покачва на 2:0 след удар с глава. През второто полувреме Сарабиа и Феран Торес правят 4:0, а мачът завършва, както и започва - с автогол, Юрай Куцка бележи във собствената си врата.