
Кои са най-добрите стадиони в Румъния?
Румъния през последните години инвестира сериозно в нови стадиони и има планове за още значителни инвестиции в бъдеще. Резултатите са налице:
Национален стадион, Букурещ
Със своите 55 634 седящи места, "Арена Национала" логично е най-големият стадион в страната. Построен е за 3 години и отваря врати през 2011 г. за мач на националния отбор на Румъния срещу Франция. Цената за построяването му е 234 млн. евро, а част от най-важните срещи, играни на този стадион, са финалът на Лига Европа от 2012 г. и 4 мача от ЕВРО 2020.


Стадион Йон Облеменко, Крайова
С капацитет от почти 31 000 зрители, това е четвъртият по големина стадион в северната ни съседка. Построен е за 2 години и след откриването му през 2017 г. там играе домакинските си мачове отборът на Университатя Крайова. Освен основните помещения, които са разположени в 7 етажа, стадионът съдържа и малък хотел. Всичко това за общо 102 милиона лева. Малко след построяването му стадионът бе избран от жури на УЕФА за четвърти най- модерен като условия и функции в света.
ВИЖ ОЩЕ: Топ 5 най-странни стадиони в света
Клуж Арена, Клуж
Стадионът на местния Университатя Клуж впечатлява с необичайната си козирка. Капацитетът му е 30 335 зрители, а цената за построяването му - 45 млн. евро. Интересен факт е, че там се провежда най-големият фестивал за електронна музика в Румъния - Untold Festival. Стадионът служи за главна сцена на фестивала, където през 2019 г. е поставен рекорда за посещаемост от 90 000 души.
Стадион Стяуа, Букурещ
Домът на втородивизионния Стяуа Букурещ е едно от най-новите спортни съоръжения в Румъния. Капацитетът му е 31 254 места, а цената за построяването 95 млн. евро. Съоръжението разполага с последно поколение LED осветление и аудиосистема и отговаря на стандартите на UEFA за международни мачове.
ВИЖ ОЩЕ: 9 стари проекта за стадиони на ЦСКА
Сепси Арена, Сфънту Джордже
Наречен “бижуто на Карпатите” този 8-хиляден стадион има уникална фасада, вдъхновена от традиционните за този регион на Румъния къщи с остър връх. Открит е през 2021 г. и цената му е 25 милиона евро. Покривът на стадиона е доста по-високо разположен от трибуните като така архитектите са оставили възможност за добавяне на втори етаж в бъдеще и вдигане на капацитета до 15 000.


Супербет Арена-Джулещи, Букурещ
Новия стадион на Рапид Букурещ събира 14 хиляди души и струва 67 млн. евро. Завършен е през 2022 г. и на национално ниво е приемал мачове от Лигата на нациите и младежкото U21 европейско първенство през 2023 г.
Арена Франциск фон Нойман, Арад
Намиращ се на границата с Унгария, домът на местния УТА Арад отваря врати през 2020 г. Дизайнът на стадиона споделя сходни елементи с този на английския Хъдърсфилд. Капацитетът му е 12 584 зрители, а цената 14 млн. евро.
Това е само малка част от всички стадиони, които Румъния построи в последните години. Данните сочат, че от 2010 г. насам, повече от 12 нови стадиона са отворили врати в северната ни съседка, инвестиция на стойност около 1 млрд. евро.