Как Барселона успя да купи толкова играчи?
29 юли 2022|Антон ИвановВреме за четене: 4 мин

Как Барселона успя да купи толкова играчи?

Уж в неимоверни дългове, клубът надмина всички очаквания за трансферите, които може да си позволи!

През зимата бе купен Феран Торес за 55 млн. евро и още тогава мнозина се питаха как Барселона може да плати за подобни сделки при положение, че месеци преди това бе обявено, че клубът е затънал в дългове.

Ако погледнем нещата спрямо сегашните събития изглежда, че това е било само началото!

От началото на лятото до момента каталунците привлякоха имена като Роберт Левандовски, Рафиня, Франк Кесие, Андреас Кристенсен, а вчера бе обявено и най-новото попълнение - Жул Кунде.

В Испания се говори, че Барса има на разположение бюджет от цели 250 милиона евро за покупки, като по всичко изглежда, че сегашното ръководство ще играе на принципа “All-in” през този сезон.

Как обаче Жоан Лапорта и компания могат да си позволят всичко това?

Клубът все още дължи пари за стари сделки, а “бакиите” на стария президент в никакъв случай не са изчезнали.

За последните няколко години единствено Ювентус е похарчил повече, като и двата клуба са сред най-задлъжнелите в Европа.

Умопомрачителен е само фактът, че за сезон 19/20 Барселона има загуби за 133 млн. евро, а тази сума нараства до 555 млн. през следващия сезон.

Проблемите на клуба идват най-вече от лоши трансфери, но пандемията и слабите резултати също имат своя сериозен принос за финансовото състояние на испанския гранд.

На фона на всичко това лихвите по кредитите, които Барселона плаща в последните 3 години са се умножили почти три пъти.

Когато Лапорта пое контрола над клуба се говореше, че са нужни около половин милиард евро за финансово оцеляване, което налага строги мерки по всички етажи.

Каталунците бяха санкционирани, както от УЕФА така и от Ла Лига, което наложи намаляване на общата сума за заплати, а това бе и причината за раздялата със Лионел Меси.

Част от ядрото и новите играчи също трябваше да намалят заплатите си, като сред тях бяха Пике, Алба, Бускетс и новодошлият Пиер-Емерик Обамеянг.

Но до тук с лошото!

От този сезон Ла Лига намали част от санкциите срещу Барселона, клубът започна да продава каквото може, а в същото време още заплати бяха намалени (Дембеле).

Ръководството заедно с треньора Шави Ернандес поеха инициативата да се разделят по трудния начин с играчи като Самюел Юмтити, Нето, Рики Пуч, Оскар Мингеса и Мартин Брайтуайт. За тях бе обявено, че няма да са част от плановете за новия сезон.

Свежи пари се очакват и от сделка с Манчестър Юнайтед за Френки де Йонг. Стойността на подобен трансфер би била около 85 млн. евро.

Подписани бяха исторически спонсорски договори с Goldman Sachs и Spotify, а на Камп Ноу даже се предлага възможност за малки сватби директно на терена.

Малката подробност

БАРСЕЛОНА ВЗЕ И НОВ ЗАЕМ за 595 млн. евро за 10 години, който според Лапорта ще даде възможност на клуба 18 месеца да живее преспокойно.

Голяма изненада

В последните дни пък бе обявено, че Барса ще продаде част от своите тв права на американска компания, а в същото време почти 49 процента от всякакви продуктови лицензи също ще бъдат на пазара.

Сега вече надявам се е малко по-ясно на всички как Барселона си позволява подобен трансферен прозорец. Може да с основание да затвърдим мнението, че за каталунците сезон 22/23 ще бъде съдбоносен.

Класации

Най-добрият български треньор

5 апр 2024
Истории

Първият шампион на България

23 мар 2024
Коментари

Промяна, ама друг път

16 мар 2024
Коментари

Съдбовен ден за българския футбол

15 мар 2024